Przedmioty, które mają być przechowywane, wymagają dobrego zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi – uszkodzeniami mechanicznymi, zabrudzeniem, wilgocią bądź rozmaitymi substancjami znajdującymi się w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Środki zastosowane do ich ochrony powinny być też wygodne w użyciu, tak, aby ułatwiały pakowanie. Ważne przy tym, by ich zakup nie okazał się za kosztowny, a trwałość zbyt krótka. Wyrobem, który znakomicie spełnia te kryteria, są opakowania kartonowe. W Zielonej Górze ich produkcją i sprzedażą zajmuje się firma IBM PACK. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Czym są kartony klapowe?

Kartony klapowe to pudła o specjalnej konstrukcji używane zwykle jako opakowania zbiorcze, zabezpieczenie produktów oferowanych w handlu internetowym, a także prosty sposób na przygotowanie rzeczy do przechowywania lub transportu np. w przypadku przeprowadzki. Specyfika pudeł klapowych wynika z faktu, że ich zamknięcie stanowią zagięte fragmenty tektury będące przedłużeniem ich boków. Dzięki odpowiedniemu załamaniu tzw. bigowaniu łatwo je zagiąć i skleić przy użyciu taśmy klejącej. Zaletą pudeł klapowych jest to, iż można je łatwo przechowywać w postaci „złożonej”, a więc naciętego i zbigowanego oraz zaklejonego na obwodzie arkusza, który swą ostateczną formę uzyskuje tuż przed użyciem.

Czym wyróżniają się kartony klapowe?

Kartony klapowe doskonale sprawdzają się w przypadku większych obciążeń, ponieważ powstają z tzw. tektury falistej. Składa się ona ze złączonych ze sobą warstw będących na przemian arkuszem sfalowanym i płaskim. Taka struktura sprawia, że materiał stworzony z odpowiedniej liczby fal i przekładek świetnie amortyzuje wszelkie uderzenia i naciski, nie ulegając zbyt łatwo odkształceniu. Ściany boczne pudła tego typu mają też wysoką sztywność. Kartony klapowe łatwo dopasować do rozmaitych zadań, właściwie dobierając materiał, który może mieć 3, 5, a nawet 7 i więcej warstw. Nie ma też problemu z wykonaniem kartonów o dowolnych wymiarach, ściśle według zapotrzebowania klienta.